BOYA-BADANA

Boya badana yapmanın püf noktaları
 Boya yaparken öncelikle bilmeniz gerekenler şöyle belirtiliyor. Mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak? Ne kadar ışık alıyor? Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu? Yüksek bir tavan mı var yoksa alçak mı? Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa küçültmek mi?

Canlı renkler odayı daraltır Bir odayı canlı, parlak ve dikkat çekici renklerle dekore etmek isterseniz, canlı renklerin odanın hacmini daraltıcı bir etki yapacağını unutmayın. Kırmızı, pembe, turuncu ve sarı istediğiniz vurguyu verir. Bu renklerden hareketli ortamlarda en iyi sonuçlar alınır. Mutfağınızı veya bir kısmını bu şekilde dekore edebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin iyi duracağı diğer mekanlar, çocuk odası veya yemek odasıdır. Daha sakin ve yumuşak bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve mavi bu tip bir etki yaratacaktır. Bu renkleri yatak odanızda veya çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, mekana geniş ve açıklık hissi veren bir etki de kazandırılmış olur.


Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Uygulamada en önemli kural hep aynı markaya ait ürünler kullanmaktır. Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına uyun. Hiçbir boyayı, kirli ve nemli yüzeylere uygulanmayın. Uygulamadan önce mimari hataları giderin. Badana yapmaya başlamadan önce, boyaları iyice karıştırın. Badana işlemini çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yapmayın. Boyama işlemini ince katlar halinde yapın. Boyaya toz veya sıvı katkı yapmayın. Ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla da inceltmeyin. İyi yapışma sağlamak için parlak yüzeyleri mutlaka matlaştırın. Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ekleyin ve karıştırmadan ağzını kapatarak serin bir yerde saklayın.
 ·Yağlı Boya ·Saten Boya ·Plastik Boya ·Subazlı Saten ·Silikonlu Boya ·Badana ·Dış Cephe ·İzolasyon


BADANA USTASI : 21.yüzyılda inşaat malzemeleri sürekli yeniliklere tanık olmuş,boyanın renk çeşidi ve özellikleri değişmiş amacına uygun boyalarla koruma sistemleri artmıştır.dış cephelerde silikon ve akrilik yada tekstürlü boyaların uygulamaları,metal ve ahşap koruyucu boyaların uygulamaları tamamen bilgi ve uygulama tecrübesi gerektirmektedir.
ÖRNEK: Okularda mevcut sac su depolarının içerisinin her yıl boyanması, şartname gereği sağlık için şart koşulmaktadır.Bunun her yıl boyanması maliyeti artırdığından,çift kompenentli boyalarla bu süre iki katı uzatılmaktadır.Bunu uygulayacak boyacı ustası ise tecrübeli olmalı ve çift kompenenti istenilen sürede uygulamalıdır.yoksa sertleşerek işe yaramaz hal alır.ayrıca kapalı yerde reaksiyon çıkardığı için emniyet tebdiri almazsa bayılarak zehirlenebilir.Bu riski bilmeyen, başına geldiğinde ise çok geç kalmış olur
Boya Adına Hersey Boya çeşitleri : su bazlı/ sentetik bazlı / selülozik / akrilik esaslı boya çeşitleri ve kullanım alanları
Su Bazlı Boya , Kullanıldığı Alanlar : İç ve Dış cephe uygulamalarında nem ve güneş etkilerine son derece dayanıklı bir üründür .Bunun yanı sıra ahşap ve ahşap ürünleri , sunta, mdf, beton , gazbeton , kara sıva, alçı sıva , alçıpan gibi beton ve ahşap esaslı yüzeylere dekoratif ve koruyucu amaçlı uygulanır .Kokusuz olma özelliği ile profesyonel ve amatör kullanımlarda tercih sebebidir.
Sentetik Bazlı Boya , Kullanıldığı alanlar : iç ve dış aksamlarda bina cephe dekoratif uygulamalarda , demir, metal ferforje , ahşap yüzeylerde , pas ve korozyon önleyici olarak kullanılması yanı sıra yarı mat ve yarı mat olmak üzere dekoratif bir boya çeşididir ..Ahşap koruyucu astar ve verniklerde sentetik ürünler kullanılmaktadır ..
Selülozik boya , kullanıldığı alanlar : ahşap , metal , gibi mukavemeti yüksek aşınmalara dayanıklı olması bakımından selülozik boya ürünleri profesyonel anlamda kullanılmaktadır.poliüretan vernik / parke cila otomotiv sanayii gibi alanlarda selülozik ve akrilik yüksek dirençli boyalar kullanılmaktadır .. Boya seçerken kalite ve ürün performansı bakımından dikkat edilmesi gereken bir hususta zemin ve uygulama yapılacak alana en uygun ürün teminidir . Her boya her yere uygulanama.Gerekli teknik destek ve bilgi için size en yakın filli boya uygulama ve satış bayiilerinden yardım isteyebilirsiniz Günümüz trendlerinde en çok tercih sebebi olan su bazlı saten boya ve diğer uygulamalar hakkında teknik bilgi :

SATEN BOYA NEDİR ? uygulama nasıl yapılmalı ?
 Uygulama yapılacak alan ( yer / zemin / pencere / kapı ) tüm kenar köşeler koruyucu folyolar ve örtüler ile kaplanıp bütün temizlik önlemleri alındıktan sonra uygulamamıza etap olarak başlanır Saten boya ismi itibari ile pürüzsüz anlamına gelen bir boya uygulama çeşididir . Yapılacak alan Kara sıva/ alçı sıva / alçıpan yüzey veya ( ham ) ise yüzey zımparalanıp varsa eski boya kalıntıları kazınıp / temizlendikten sonra bunları izole edip tüm yüzeyler 3-4 kat sıva ve saten perdah alçıları ile pürüzsüz hale getirilirken ve kenar köşeler , köşebent monte edilip simetrik bir görüntü elde edilir .Saten alçı uygulamasının peşinden tamamen düzeltilmiş yüzeyimizdeki pürüzleri ortadan kaldırmak için tüm yüzey ve kenarlar titreşim zımpara ile pürüzsüz hale getirilip,yüzeyler tozdan arındırılıp , yüzey mukavemeti artırmak ve iyi tutucu bir zemin oluşturmak için tüm yüzeyler izole silikon astar ile astarlanır. boyaya hazır hale gelmiş yüzeyler filli boya astarı ile astarlandıktan sonra rötuş macunları ile kontrol edilir . Boyaya hazır hale gelen yüzeyimize alpina silan su bazlı silikonlu saten boya ile istenilen renkte uygulama yapıldıktan sonra koruyucu folyolarımız kaldırılıp uygulama alanı temizlenip siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulur . Su bazlı plastik tavan / duvar boyası : klasik bir boya çeşididir hemen hemen her yere uygulanır .kullanımdaki amaç pratik ve ekonomik olmasıdır . amatör ve profesyonel kullanımlarda büyük tercih sebebi olmuştur . Su bazlı silikonlu / akrilik dış cephe boyaları : su geçirimsizlik özelliği ve yüksek esneme kabiliyeti ile binalarınızı suya güneşe dış etkenlere karşı mükemmel bir koruma performansı sağlamakla beraber dekoratif bir boya çeşididir Boya badana, alçı boya, alçıpan ustası Odayı boyamaya nereden başlamalıdır?

     İç mekan boyarken doğru yolu izlemek sadece zamandan değil, paradan da tasarruf etmenizi sağlar. Odayı boyarken en yukarıdan başlayarak aşağıya doğru devam etmelisiniz.

  Sırasıyla,
*Tavan
*Duvarlar
*Kapılar
*Pencereler
*Radyatörler

Tavan nasıl boyanır?
Tavanı boyarken, fırça ile kenardan başlayıp duvar boyunca şeritler halinde ilerleyin. Kenardan 5-10 cm kadar içerisini fırçayla boyayın. Kenarları rulo ile boyamak kat izlerine ve taşmalara sebep olabilir. Daha sonra rulonuza uzatma sapını takarak tavanı kolayca boyayabilirsiniz. Uzatma sapı yoksa merdiven de kullanabilirsiniz fakat sürekli yer değiştirmek sizi yavaşlatacaktır. Odanın köşesinden başlayarak en dar mesafeyi seçin ve ileri geri boyayarak bütün tavanı boyayın.

Duvarlar nasıl boyanır?
Tavan kuruduktan sonra duvarlara geçebilirsiniz. Köşeleri, tavanda yaptığınız gibi yine fırçayla boyayıp, ruloyla devam ederek tavandan zemine doğru boyayın. Kapı ve pencereler nasıl boyanır?Duvar, odadaki en büyük yüzeylerden biridir. Güzel bir oda için, güzel duvarlar şarttır.

1. Sünger ile boyama: Sünger, duvar boyamak için en kolay tekniklerden biridir. Az boya gerektirir, biraz pratikle başarılabilir ve çok estetik durur. Dilediğiniz düz renk boyanın üstüne, farklı renklerde boyalar ile sünger darbeleri uygulayın. Düz beyaz zemin, bu işlem için en uygun olanıdır. Bu teknikte önemli olan, doğal deniz süngerlerinden kullanmaktır. Biraz masraflı olsa da, boyayı kendiniz yapacağınız için yine de karlı çıkarsınız. Ancak dilerseniz, mutfak süngerinin kenarlarından makasla keserek, deniz süngerine benzer düzensiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Sünger tamamen kuruyken, boyaya batırın. Süngerdeki fazla boyayı akıtın ve duvara uygulayın. Tekniğinizi ilk olarak, bir kartonda deneyebilirsiniz.

  2. Bant çekerek boyama: Bu teknik, en popüler boyama yöntemlerindendir. Desen ve fazla hareket eklemeden, duvarları ilgi çekici kılmaya yarar. Boya malzemeleri satan bir mağazadan, uygun bant ve şeritleri satın alın. Odanın ebatlarına uygun genişlikteki bantları tercih edin. Dilerseniz dar ve geniş bantları bir arada kullanarak, daha hareketli bir görünüm elde edebilirsiniz. Bantları duvara yapıştırdıktan sonra, boşta kalan alanları boyayın. Fırça veya rulo darbelerinin, aynı yöne doğru olmasına dikkat edin. Boya kuruduktan sonra, şeritleri çıkarın.

  3. Kolaj duvar kağıtları: Kendi yaratacağınız bir duvar kağıdıyla, evinizi eşsiz kılın. Hem çok ucuz, hem de kolay ve eğlenceli olan bu tekniği, severek uygulayacaksınız. Bisküvi ve mısır gevreği kutuları, eski dergiler ve kartpostallar, kullanabileceğiniz malzemelerdir. Maket bıçağıyla, bu malzemeleri şekilli olarak kesin ve büyük kağıtlara yapıştırın. Aralara, eski usul patates baskısı gibi yöntemlerle renkler de ekleyin. Dilerseniz, kartondan kestiğiniz motifleri duvara yapıştırıp üstünden boya yapın, daha sonra kartonu duvardan çıkarın. Böylece, desenli boyama yapmış olursunuz.

  4. Çerçeve boyama: Bazen, odanın tamamını boyamadan da, ilgi çekici duvarlara sahip olabilirsiniz. Bunun için, örneğin bir fotoğraf köşeniz varsa, sadece onun arkasındaki duvarı, fotoğrafları çerçeveleyecek büyüklükte şeritler çekerek boyayın. Bu teknik, hem az boya gerektirir, hem de uygulaması oldukça basittir.

  5. Suluboya tekniği: Bu teknik oldukça eğlencelidir ve orijinal dekorasyon fikirlerindendir. Duvarlarınıza, derinlik ve doku kazandırır. Boyaya veya boya bazına su ekleyin. Boya kıvamının çok incelmemesine dikkat edin. Daha sonra, bu karışımı bir bez parçası yardımıyla düzensizce uygulayın. Bu tekniği, bütün evinizde uygulayabilirsiniz. Bu tekniklerden, tarzınıza uygun olanını seçin veya dilerseniz hepsini bir arada kullanın. Bu ipuçlarıyla, hayal gücünüzü birleştirin ve eşsiz duvarlar yaratın.

Kapı ve pencereler nasıl boyanır?
Pencere ve kapı gibi ahşap kısımları boyamak için duvarların kurumasını beklemelisiniz. Ahşap boyamak boya işinin en çok vakit alan ve sabır gerektiren kısmıdır. İyi bir fırça kullanın, normal fırçalardan pahalı olsa da ahşap çerçeveleriniz için uygun kaliteli bir fırça tüm ahşap boyaları için işinize yarayacaktır. Boyayı ahşabın lifleri yönünde uygulayın. Pencereleri boyuyorsanız, panjurlardan başlayıp ardından çerçevelere geçmelisiniz. Kitabeli (kabartmalı) kapılarda, boyaya en yüksek kabartmadan başlayın. Sonra yukarıdan aşağıya doğru devam edin. Kapınız düz ise boyarken rulo kullanmanız daha pratik olabilir.

 Radyatörler nasıl boyanır?
Her metal yüzeyde yapacağınız gibi önce alttaki eski kat boyayı zımpara kağıdıyla kaldırmalısınız. Sonra pas önleyici “Natura Antipas” astarla paslı bölgeleri kaplayıp boyayabilirsiniz. Yağlı boya yeni boyandığında güzel görünebilir, fakat zaman içinde ısının da etkisiyle rengini kaybetmeye başlayacaktır. Su bazlı boya ise rengini koruyacaktır. Radyatörleriniz için “Natura Parlak” doğru bir seçim olur. Isının boyayı gereğinden hızlı kurutup çatlatmaması için boyadan sonra radyatörleri çalıştırmadan 1 hafta kadar beklemeniz gerekebilir.

Hiç yorum yok: